Jak měřit teplotu, ukládat ji, zobrazit na webu a varovat přes email a SMS

Tento článek je případovou studií, která vychází z několika typických instalací - v nějakém objektu (v serverovně, výrobní hale, mrazicím boxu, ...) je třeba měřit teplotu a tu dále zpracovávat. Nemusí se vždy jednat jen o teplotu, požadavkem může být měřit vlhkost či jiné veličiny.

Požadavky

 1. Měřit teplotu, vlhkost či jiné veličiny na více místech
 2. Čidla pojmenovat dle lokalit
 3. Ukládat měřené hodnoty ve zvoleném intervalu
 4. Vidět aktuální hodnoty a historii
 5. Aktuální hodnoty vidět odkudkoliv (přes web)
 6. Při překročení kritické hodnoty:
  • Poslat email
  • Poslat SMS
  • Provést jinou akci – sepnout relé atd.

Měření teploty s využitím počítačové sítě

Obr. 1. Měření teploty s využitím počítačové sítě

Řešení s využitím počítačové sítě

V tomto řešení předpokládáme, že v místě měření je rozvedena počítačová síť (LAN, Ethernet). Bude to tak jistě v serverovně i v moderní budově. Tam kde rozvedena není, stojí za úvahu, zda ji nenainstalovat, kromě měření se v budoucnu jistě hodí i pro jiné využití.

Uspořádání je přehledně zobrazeno na obrázku 1. K měření teploty jsou použita čidla TME, která lze zapojit přímo do sítě LAN. Není tedy třeba zřizovat žádné nové vedení, teploměry se jednoduše připojí do nejbližší ethernetové zásuvky.

Naměřené hodnoty jsou předávány přes síť LAN na server (jakýkoliv stále běžící počítač), kde je spuštěn program Wix. Tento program je dodáván zdarma a má mnoho funkcí, které se stále rozvíjejí. Jednotlivá čidla lze pojmenovat, měřené hodnoty mohou být zobrazeny tabulkou, sloupcem, stavově (příklad: v pořádku, varování, kritický stav) i graficky. Měřené hodnoty jsou periodicky v nastaveném intervalu ukládány. Formát ukládání je možné definovat uživatelsky či například využít formát csv.

Vzdálené sledování a akce

Program Wix obsahuje i webové rozhraní, ve kterém lze vidět aktuální hodnoty. Počítač, na kterém měření probíhá, se v tom případě začne chovat jako webový server. Jinou možností je zobrazení naměřených hodnot na nějakých veřejných webových stránkách. Příkladem může být zobrazení teploty vody a vzduchu na webové prezentaci plaveckého stadionu. Jak to provést je popsáno v článku Jak vložit teplotu na webové stránky.

Program Wix umí provést při překročení nastavených kritických hodnot i různé akce. Pro každé čidlo může být kritická hodnota i zvolená akce nastavena individuálně. Takovou akcí může být odeslání emailu. Pokud vhodnější odeslání SMS na zvolené číslo, stačí k počítači s programem Wix připojit vhodný GSM modem. Technik, kterému přijde zpráva o kritickém stavu, se pak může na měřené hodnoty ihned podívat přes webové rozhraní.

Akcí může být i sepnutí sirény, například ve vrátnici areálu. K tomu lze použít některý z I/O modulů Quido. Tyto moduly obsahují výstupní relé a mohou být připojeny k počítači s programem Wix přímo (přes RS232 nebo USB), či vzdáleně přes síť LAN.

Řešení bez počítačové sítě

Alternativním řešením v objektech, kde není rozvedena počítačová síť, může být použití čidel řady TQS3. Uspořádání měření je zobrazeno na obrázku 2, zbývající část je shodná s obrázkem 1. Čidla TQS3 komunikují linkou RS485 a mohou být napájena z jednoho zdroje.

Levnější varianta s linkou RS485 (převodník TC485 může být nahrazen převodníkem GNOME485)

Obr. 2. Levnější varianta s linkou RS485 (převodník TC485 může být nahrazen převodníkem GNOME485)

Čidla jsou levná a jejich instalace není složitá, všechna se propojí kabelem obsahujícím minimálně 2 páry vodičů (pro data a pro napájení). Linka RS485 spojující čidla může být pak připojena přímo k počítači s programem Wix přes převodník TC485, nebo přes jeden převodník GNOME485 do sítě LAN.

Někdy je vhodné použít kombinaci všech uvedených způsobů, jak čidla s přímým připojením do Ethernetu (TME, viz výše), tak čidla TQS3, která jsou propojena společně či po skupinách. Pro funkci není uspořádání rozhodující, programu Wix je zcela lhostejné, jak jsou čidla připojena.

Měření vlhkosti a ostatních veličin

Pokud je třeba měřit kromě teploty i vlhkost, použije se místo čidla TME teploměr s vlhkoměrem TH2E, případně místo čidla TQS3 teploměr s vlhkoměrem THT. Pro měření ostatních veličin lze využít libovolné čidlo s výstupem 4-20mA (standardizovaný výstup, má v sortimentu každý výrobce) a to do popisovaného systému zapojit přes převodník AD4ETH (připojení přes Ethernet), případně AD4RS (připojení přes RS232/RS485).

Všechny výše uvedené produkty Vám rádi zapůjčíme k vyzkoušení a naši technici Vám poradí s jejich aplikací.

Vytvořeno26.08.2010
Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení