MBSheet je snadno použitelný software pro odečet měřičů v M-Bus sítích. Nabízí všechny důležité funkce pro snadný odečet měřičů, intuitivní uživatelské rozhraní včetně lokalizace do češtiny. Odečítat tak lze M-Bus instalace i bez předchozí zkušenosti. MBSheet software je optimálně přizpůsoben všem Relay převodníkům úrovní. Měřiče čte podle normy EN1434 a EN13757.
U 60 měřičů v M-Bus síti má být proveden odečet hodnot. Předpokládá se, že veškeré potřebné zapojení je hotové. V příkladu je použit převodník úrovní MR004C (PW60) propojený kabelem RS232 k PC, které zastává funkci M-Bus Master. Během instalace je velice užitečné vytvořit plánek všech instalovaných měřidel včetně adres a ID, později se toto bude hodit k revizi zařízení po jejich vyhledání a vytvoření seznamu pro odečet.
1) Pole „COM-Port“ musí být nastaveno na číslo použitého sériového portu (tj. „COM1“).
2) Většinu měřičů M-Bus lze odečíst komunikační rychlostí 2400 baudů, některé starší modely ale podporují pouze 300 baudů. Bez znalosti komunikační rychlosti všech připojených měřičů by tak pole „Komunik. rychlost (s)“ mělo být nastaveno na „2400 + 300“.
3) Pokud byly všem měřičům před instalací přiřazeny primární adresy, lze primární vyhledávání adres spustit tlačítkem „Najdi adr.“. Jinak lze spustit hledání sekundárních adres stisknutím tlačítka „Najdi id“. Pozor: Některé starší měřiče tuto funkci nemusí podporovat.
4) Následuje manuální práce. Stisknutím tlačítka „Vytiskni seznam“ lze seznam nalezených měřičů odeslat na tiskárnu. Poté je dobré počet nalezených měřičů porovnat s počtem skutečně nainstalovaných. Pokud některý měřič v seznamu chybí, lze měřiče hledat znovu pomocí druhé metody vyhledávání (primární nebo sekundární). Aby nedošlo ke ztrátě již nalezených měřičů v seznamu, je potřeba na otázku ohledně vymazání aktuálního seznamu měřičů odpovědět „no“. Případné duplicity lze poté smazat tlačítkem „Vymaž duplicity“. Duplicitně nalezené měřiče lze odstranit i jednotlivě pomocí kontextové nabídky. Pro tuto možnost stačí označit řádek seznamu s duplicitou stisknutím levého tlačítka myši a poté otevřít kontextovou nabídku pomocí stisknutí pravého tlačítka myši a zvolit možnost „Vymazat měřič“, měřič je tímto odstraněn. Pokud některé měřiče v seznamu stále chybí, lze je přidat pomocí kontextových funkcí „Vložit měřič“ nebo „Připojit měřič“. Je tak možné zadat adresy chybějících měřičů řádek po řádku. Přizpůsobit lze případně i přenosovou rychlost a poté řádky automaticky dokončit pomocí tlačítka „Test měřiče". Pokud některý z takto zadaných měřičů neodpoví, je nutné zkontrolovat správnost zapojení přímo na místě. Kompletní seznam měřičů lze uložit na pevný disk pomocí tlačítka „Ulož seznam“.
5) Nyní lze spustit první odečet stisknutím tlačítka „Čtení M-Bus“. M-Bus měřiče jsou poté odečteny v pořadí, v jakém jsou uloženy v seznamu měřičů. Po odečtu se indikátor stavu změní z červené (obsazeno) na zelenou (nečinnost). Měřič, který neodpověděl nebo neodpovídá správně, vytvoří v datové tabulce hodnotu „chyba“ ve sloupci s hodnotou výstupu.
6) U periodického odečtu je potřeba zadat čas cyklu v sekundách do pole „Time interval [s]“ (např. 3600 pro hodinový odečet). Časově řízený odečet je pak zahájen stisknutím tlačítka „Poll M-Bus“ nebo „Log M-Bus“. Při každém odečtu přepíše funkce dotazování datovou tabulku, a nabízí tak jasná reprezentativní data pouze posledního skutečného odečtu. Při použití funkce protokolu jsou přidána všechna načtená data do datové tabulky bez odstranění dat starších. Zde je nutno poznamenat, že úložná kapacita tabulky není nekonečná a tabulka se tak bude s přibývajícími sadami dat zpomalovat. Řešení však nabízí zaškrtávací pole „Log do souboru“. Pokud je tato možnost vybrána, odečtená data se zapisují do souboru přímo na pevný disk. Obdobně jako u funkce klasického odečtu jsou pak zobrazována pouze poslední odečtená data.
WEBVyrobce | Relay GmbH |