PLC TECO a měření teploty

Při použití programovatelných relé TECO často může být potřeba měřit teplotu. Jenže PLC TECO žádný vstup pro měření teploty nemá. V tomto článku se dozvíte jak tento nedostatek snadno, elegantně a levně vyřešit. Vítaným bonusem tohoto řešení jistě bude i zobrazení aktuální naměřené teploty na displeji programovatelného relé TECO.

Co je potřeba k měření teploty pomocí PLC TECO?

  1. PLC TECO s komunikací přes RS485: SG2-20VR-D nebo SG2-20VT-D.
  2. Napájecí zdroj pro TECO: 24 V DC
  3. Programovací kabel pro TECO. (Univerzální kabel k programování všech PLC TECO.)
  4. Kabel pro RS485. Použijte ideálně jeden kroucený pár z běžného UTP kabelu pro počítačové sítě.
  5. Některý z teploměrů TQS3 nebo TQS4: VenkovníInteriérový nebo Příložný na trubku.
  6. Napájecí zdroj pro TQS: 7-20 V

Způsob zapojení

Sestavu s PLC zapojte podle příkladu na následujícím obrázku. Nezapomeňte spojit vyznačenou propojku kterou přepnete teploměr TQS3 (nebo TQS4) do komunikace protokolem Modbus RTU. Teploměr TQS jinak není potřeba nijak nastavovat - ponechte jej ve výchozím nastavení z výroby.

Ukázka zapojení

Způsob zapojení pro měření teploty z rozsahu -55 až +125 °C.

V programovacím prostředí pro TECO (ke stažení dole) otevřete ukázkový příklad měření teploty, který je také níže ke stažení. Zobrazí se Vám následující příklad, který můžete dále upravovat a přidávat případně další prvky.

TIP: Návod jak TECO programovat najdete zde...

Ukázkový program pro měření teploty a zobrazení na displeji programovatelného relé TECO (klikněte pro zvětšení)

Princip činnosti

PLC SG2-20VT-D se periodicky (po cca 0,5 sec) dotazuje připojeného teploměru TQS na teplotu protokolem Modbus RTU, ukládá ji do vnitřní paměti a zobrazuje na displeji.

Je dotazována adresa teploměru 0x31 (výchozí nastavená z výroby), a teplotní holding registr protokolu Modbus RTU na adrese 0x64. Teplota je ukládána do pomocného registru a po ukončení aktuálního čtení je teplota přesunuta do druhého registru, odkud je teplota zobrazena na displeji PLC TECO jako hodnota Temperature reg.

V návaznosti na naměřenou teplotu je možné ovládat výstupní tranzistory nebo relé a snadno tak splnit různé jednoduché automatizační úlohy. Rádi Vám pomůžeme s vytvořením programu pro PLC TECO, který bude splňovat Vaše požadavky. Neváhejte se na nás obrátit.

Ke stažení

plc-teco-modbus-tqs.zipProgram

Program z ukázky na obrázku je ve formátu GFB, který lze snadno otevřít v programovacím prostředí pro TECO.

Velikost souboru: 1 kB

Datum: 01.06.2017

Stáhnout

sg2-software.zipSG2 Software

Aplikace SG2 Client k programování PLC TECO. Balíček obsahuje verzi 3.22, která je vhodná pro firmware verze 3.0 a verzi 3.4, která je vhodná pro firmware verze 3.4. Součástí je i software pro upgrade firmwaru na nejnovější verzi. (Verze FW je vždy vyznačena ze strany na jednotce.)

Velikost souboru: 17,93 MB

Datum: 31.07.2013

Stáhnout

Vytvořeno06.01.2017