PLC TECO a měření teploty

Při použití programovatelných relé TECO často může být potřeba měřit teplotu. Jenže PLC TECO žádný vstup pro měření teploty nemá. V tomto článku se dozvíte jak tento nedostatek snadno, elegantně a levně vyřešit. Vítaným bonusem tohoto řešení jistě bude i zobrazení aktuální naměřené teploty na displeji programovatelného relé TECO.

Co je potřeba k měření teploty pomocí PLC TECO?

  1. PLC TECO s komunikací přes RS485: SG2-20VR-D nebo SG2-20VT-D.
  2. Napájecí zdroj pro TECO: 24 V DC
  3. Programovací kabel pro TECO. (Univerzální kabel k programování všech PLC TECO.)
  4. Kabel pro RS485. Použijte ideálně jeden kroucený pár z běžného UTP kabelu pro počítačové sítě.
  5. Kompatibilní senzor teploty: TQS4 (provedení: venkovníinteriérové nebo příložné na trubku), THT2 nebo THT2I.
  6. Napájecí zdroj pro TQS: 7-20 V

Způsob zapojení

Sestavu s PLC zapojte podle příkladu na následujícím obrázku. Pokud používáte pro měření senzor TQS4, TQS3 nebo THT2I, zkratováním vyznačené propojky přepnete senzor do komunikace protokolem Modbus RTU. Senzor pak už není potřeba nijak nastavovat - ponechte jej ve výchozím nastavení z výroby.

Ukázka zapojení

Způsob zapojení pro měření teploty z rozsahu -55 až +125 °C.

V programovacím prostředí pro TECO (ke stažení dole) otevřete ukázkový příklad měření teploty, který je také níže ke stažení. Zobrazí se Vám následující příklad, který můžete dále upravovat a přidávat případně další prvky.

TIP: Návod jak TECO programovat najdete zde...

Ukázkový program pro měření teploty a zobrazení na displeji programovatelného relé TECO (klikněte pro zvětšení)

Princip činnosti

PLC SG2-20VT-D se periodicky (po cca 0,5 sec) dotazuje připojeného senzoru na teplotu protokolem Modbus RTU, ukládá ji do vnitřní paměti a zobrazuje na displeji.

Je dotazována adresa teploměru 0x31 (výchozí nastavená z výroby), a teplotní holding registr protokolu Modbus RTU na adrese 0x64. Teplota je ukládána do pomocného registru a po ukončení aktuálního čtení je teplota přesunuta do druhého registru, odkud je teplota zobrazena na displeji PLC TECO jako hodnota Temperature reg.

V návaznosti na naměřenou teplotu je možné ovládat výstupní tranzistory nebo relé a snadno tak splnit různé jednoduché automatizační úlohy. Rádi Vám pomůžeme s vytvořením programu pro PLC TECO, který bude splňovat Vaše požadavky. Neváhejte se na nás obrátit.

Ke stažení

plc-teco-modbus-tqs.zipProgram

Program z ukázky na obrázku je ve formátu GFB, který lze snadno otevřít v programovacím prostředí pro TECO.

Velikost souboru: 1 kB

Datum: 01.06.2017

Stáhnout

sg2-software.zipSG2 Software

Aplikace SG2 Client k programování PLC TECO. Balíček obsahuje verzi 3.22, která je vhodná pro firmware verze 3.0, verzi 3.4, která je vhodná pro firmware verze 3.6 a dále aktuální verzi 3.51 pro firmware verze 3.8. Součástí je i software pro upgrade firmwaru na verzi 3.6. (Verze FW je vždy vyznačena ze strany na jednotce.)

Velikost souboru: 28 MB

Stáhnout

 

Vytvořeno06.01.2017
Na vašem soukromí nám záleží
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Povolit všePodrobné nastavení